StreetBall - Forum na temat Ulicznej Koszykówki

Pełna wersja: Opis pozycji
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Środkowy ©, center, "5" – środkowymi zostają najczęściej najwyżsi gracze w drużynie przeciętnie 210 cm-220 cm. Działają zwłaszcza pod koszami, i to zarówno swoim, jak i przeciwnika w ataku grają głównie tyłem do kosza, powinien mieć opanowane techniki podkoszowe do perfekcji. Ich głównym zadaniem jest zdobywanie punktów spod kosza, zbieranie piłek z tablicy i blokowanie rzutów rywali. Przez długie lata środkowy był najważniejszą postacią w drużynach NBA. Ponieważ jednak także na innych pozycjach zaczęli pojawiać się bardzo wysocy gracze (np. Dirk Nowitzki 213 cm), klasyczni środkowi stali się wymierającym gatunkiem. Ich miejsce zajęli gracze, których atutem była nie tylko postura, co raczej przebojowość, np. Ben Wallace najlepszy obrońca NBA ma 206 cm. Shaquille O'Neal jest przykładem starego typu środkowego. Dzisiejszy środkowy powinien władać ogromną siłą fizyczną, powinien umieć grać prostą grę kombinacyjną, dająca niektórym środkowym sporą liczbę asyst.
Dobrym przykładem środkowego, jest nasz polak Marcin Gortat. Przed nim jeszcze wiele pracy, a już osiągnął status podstawowego środkowego Phoenix Suns, gdzie wielu kibiców nie wyobraziłoby sobie tej drużyny bez niego. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że Marcin ma co sezon miejsce w top 10 (często top 5) najskuteczniejszych graczy NBA. Wielokrotnie pojawia się w top 10 akcji dnia.

Sam słabo się znam, dlatego nie wiem jaki styl gry reprezentuje Gortat, ale pewnie MartianNBA mnie uzupełni.
Mimo ,że mam 182cm to gram na centrze jak gramy z kumplami w street'a .Nie wiem dlaczego ,ale ciągnie mnie do tej pozycji .Wiem ,że nie mam szans w przyszłości odnaleźć się na tej pozycji ,ponieważ nie mam predyspozycji wzrostowych .

Na razie nadrabiam siłą i wyskokiem .Później będzie ciężej .Mimo to na żadnej innej pozycji na razie się tak dobrze nie odnajduję ,tak jak tu .
Zajcew ja jestem w podobnym wzroście, kiedyś byłem wyższy od kolegów ale teraz mnie przerośli. Jak gram z takim 1.95 to przy moim wzroście (1.80/1.81) nie mam zbytnio szans, dla tego muszę się trochę namęczyć z takim kolesiem. Ale przeważnie jak nie podchodzi to rzut i darmowe pkt ;>

Grając ja vs center ważny jest "Post Up". Najlepiej z kilka razy udawać, że rzucasz np dostajesz piłkę pod kosz ( naskok ) pokazujesz, że rzucasz i albo jeśli masz długie ręce ( jak ja ) rzucasz jeśli przeciwnik opada, albo kozioł i np z 2 strony kosza rzut. ( ja robię to i to ;> )

Jak grałem na centrze miałem około 10 zbiórek na mecz, 6-8 pkt, kilka asyst i kilka bloków ( czasami 5+ ).

Teraz zostały jeszcze niektóre przyzwyczajenia i technika, dzięki której mam dużo bloków i zbiórek. Do tego doszły treningi i potrafię się dobrze zastawić przez co niektórzy nie mają szans pod koszem. Niestety rzuty z pod kosza nie są już tak dobre jak kiedyś ( nie jestem w tym słabszy po prostu, nie są teraz mają najlepszą stroną ), ale za to dystans mam piękny. Dużo osób musi podchodzić pode mnie ( np taki center podejdzie jak dostanę piłkę ( z naskokiem ) pokazuje, że rzucam i wchodzę pod kosz, chyba że koleś jest takim drewnem, że nie zdąży podejść pode mnie to pkt z dystansu ;> )
Hah Marcin mój imiennik <3 Ja osobiście też gram jako center( często też jako silny skrzydłowy) w wieku 13 lat 180 cm to wystarczająco jak na centra (chyba). Ja niestety waże tylko 68 kg, chociaż mięśniami przepycham 24 latka, który regularnie gra w kosza i jest odemnie cięższy, ja tak samo wyskokiem nadrabiam ;).
Pójdziesz za kilka lat do profesjonalnego klubu to cię utyją. Ja jestem wyższy 3 cm, starszy 5 lat a ważę jeszcze mniej :(. Ale robię sobie jakąś tam dietę, może coś przytyję ze 2 kg w miesiąc. Wzór koszykarza na mój wzrost to jest 80 kg, więc nie ważne czy jestem center, czy PG, ważę o prawie 2 dyszki za mało.

Mi się zawsze marzyło grać na PG, więc chyba dobrze ze mam wzrost jaki mam, bylem tylko się nie zmniejszył :D
Ja zacząłem stosowac dietę wysoko białkową, podobno działa na wzrost masy mięśniowej, co prowadzi do tycia oraz wspomaga wzrost. Mam nadzieję, że kiedyś w ogóle mnie gdzieś przyjmą :).
@MartianNBA:
Dietę wysokobiałkową stosuję już od listopada i powiem ci ,że efekty są znikome .Jeśli chcesz utyć (ale tak żebyś zwiększył tkankę mięśniową) to musisz ćwiczyć i brać suplementy (czego odradzam !) .
Mam za sobą półroczną przygodę z siłownią i powiem Ci ,że jeśli chcesz wyglądać jak Dwight Howard lub LeBron to bez Białka nie ma na to szans .Ale w tego typu suplementy to się samemu nie baw ,bo możesz tylko sobie zrobić krzywdę .Będziesz musiał poczekać ,aż ktoś w klubie się tobą zajmie .

@Macias:
Cóż lubię grać na centrze ,ale wiem że w przyszłości nigdy nie będę środkowym .Dlatego jaką pozycję przy wzroście 182 i wadze 74kg mógłbym wybrać ?Mam 16 lat .
Hmm, dzięki za podpowiedź. Hmm u mnie w mieście jest klub, nawet składano mi propozycje abym doszedł do tego klubu i to niejednokrotnie :D. Chyba czas zacząć grac w klubie, może oni mnie wyszkola jeszcze bardziej.
Jeśli masz klub to nie ma na co czekać .Gdyby w moim mieście był jakiś porządny klub ,to bym dopłacił byle by tylko mnie przyjęli .No ale niestety jedynie amatorski klub ,w którym poziom jest pop prostu słaby .

Bierz się za siebie i do klub .Jedynie tam Cię czegoś nauczą ,szczególnie jeżeli masz podział na roczniki .Samemu nie nauczysz się tego co może podpowiedzieć ci trener .
Stron: 1 2