• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Siłownia.
#1
Mam problem. W wieku 13 lat uczęszczam na siłownie. Nie piszcie mi odpowiedzi typu "chłopcze ty się lepiej grą zajmij bo za młody jesteś!". Zalecił mi to mój wf-ista, który jest fizioterapeutą i pracuje na siłowni. Do niego też na siłownie uczęszczam. Trening na siłowni robię tylko rozwojowy, obwód stacyjny. I pytanie do was: Jak często powinienem uczęszczać na siłownię ? Boje się że juz zachamowałem sobie wzrost (pewnie się myle, bo od około 2 mies nie urosłem ani centymetra). I czy w ogóle powinienem tam chodzić, żeby nie zachamować wzrostu. Wiem że 13 lat to trochę mało jak na siłownie, ale jestem potężnej postury. Liczę na pomoc i rady starszych kolegów :).
  Odpowiedz
#2
Jestem od Ciebie 3 lata starszy i przygoda z siłownią zaczęła się podobnie .
13 lat ,nie wiem czy to dobry wiek na siłownię .Ja zacząłem w wieku 15stu lat .Mimo to już zahamowałem wzrost .Poszła pierwsza 100wa na plecy ,ale przez ostatnie pół roku urosłem jedynie centymetr .Pod żadnym pozorem nie "walcz" z wolnymi ciężarami .Trenuj ogólnorozwojówkę na maszynach i nie przesadzaj z ciężarem .Możesz się zaopatrzyć w jakiś suplement na stawy ,bo w tym wieku jest to jednak pewne ryzyko .Sądzę ,że możesz ćwiczyć na razie tak jak ci piszę ,ale o planie dzielonym i wolnych ciężarach możesz myśleć dopiero za 2 lata .
  Odpowiedz
#3
Rozumiem. Na siłowni tylko rozwojowo, obwód stacyjny. Jakie 100 na plecy :O ? Ja na klate max 50 biorę ...Nie biore dużych ciężarów. Jutro ide na szczepienie, porozmawiam z lekarzem o suplementach wzmacniających stawy. Jeśli możesz, to wytłumacz mi zformułowanie "nie "walcz" z wolnymi ciężarami". Niestety nikt jeszcze mi nie poiwedział co to wolne ciężary :/. Dzięki za podpowiedzi :).
  Odpowiedz
#4
Na siłowni są maszyny oraz wolne ciężary .Ćwicząc na maszynie nie masz tak zaangażowanych mięśni ,jak na wolnych ciężarach .Wolne ciężary to wszelkie hantle ,gryfy itd. Maszyny to chyba nie trzeba tłumaczyć .
Łatwe porównanie .Wyciskanie leżąc .Na maszynie ,twoja klatka nigdy nie zmęczy się tak jak przy sztandze .Wyciskając na maszynie masz pewność ,że ciężar na Cibie nie spadnie ,ale nie masz pełnej kontroli nad nią .Natomiast przy sztandze to już inna bajka . Ty masz w rękach sztangę i może ci ona spaść ,ale masz pełną kontrolę nad nią .Nie wiem czy coś z tego zrozumiesz ,bo strasznie zawile to opisałem ;d
A co do 100 na plecy to nie jest nic takiego ,na maszynie bez trudu .Gorzej z wolnymi ciężarami ,ale to nie jest problem .Sam z resztą zobaczysz jak jużw to wpadniesz :D
  Odpowiedz
#5
dzień ćwiczeń dzień przerwy i raz możesz 2 razy pod rząd :) czyli ćwiczysz poniedziałek,środa,piątek,sobota a wtorek,czwartek,niedziela odpoczywasz ;) Lub odwrotnie jak wolisz. Ja ćwiczyłem tym harmonogramem przez 10 miesięcy i efekty są :)
Możesz oczywiście chodzić i codziennie ale efekty będą mało widoczne ponieważ mięśnie nie będą miały kiedy się zregenerować . Najlepiej jest robić ten dzień przerwy między ćwiczeniami. Oczywiście dietka bogata w białko czyli wszelkiego rodzaju twarogi,sery,ryby,ryż itp. Warto sobie to urozmaicać. No i "stejki przedewszystkim" :D Do kosza to głównie skoncentruj się na nogach ale szczególnie uważaj na przysiady ze sztangą bo łatwo sobie kręgosłup posadzić. Także przy tym ćwiczeniu nie szarżuj z ciężarem :D a na ręce to triceps bo to bardzo poprawia siłę rzutu :) Ale pamiętaj że płacisz za cały miesiąc więc ćwicz wszystko :D Ale głównie skup się na nogach i tricepsie :) SIŁA I MOC ! :D
  Odpowiedz
#6
Ja mam 15. Jeśli chodzi o siłownię to nie przesadzaj bo za dużo mięśni nie jest dobre. 2 razy w tygodniu chyba by było dobrze jeśli nic po za tym nie robisz. Jeśli byś chodził do klubu to wystarczy raz, albo po prostu ćwiczenia w domu, pompki, przysiady itp
"To become a champion is the result of hard work and dedication but all champions start with a dream"
  Odpowiedz
#7
Robię różne cykle domowe :). Strony typu 100pompek.pl albo mięśnienóg.pl podają takie porogramy i je codziennie wykonuje :). Na siłownie narazie rzadko raczej :/ Zamkneli na 2 tygodnie, i do końca wakacji juz raczej nie pójdę. Polak w tym rzecz, że ja mam siłownie darmo ^.^ Pracuje mój wf`ista z podstawówki tam i wpuszcza mnie za darmo kiedy jest, mamy dobre kontakty :D.
  Odpowiedz
#8
@polak141

Bez przesady ,chłopak w takim tępie nie wytrzyma .Weź pod uwagę ,że ma tylko 13 lat .Tak jak mówię ,na razie niech sobie z góry odpuści wolne ciężary ,czyli przysiady ze sztangą odpadają .Tym bardziej ,że jego kręgosłup na pweno nie wytrzyma takiego długotrwałego wysiłku .2-3 razy w tygodniu to dla niego max .Najlepiej Pon-Śr-Pt .Nie ma też sensu w tym czasie robić mocniej tricepsu i nóg .On ma zaledwie 13 lat .

Ćwiczcie ,ale z głową ; ))
  Odpowiedz
#9
No przysiady robię, ale bez sztangi, bo to za mocno kręgosłup obciąża w moim wieku. Idę do 1 klasy gimnazjum, w lutym 13 lat skończyłem.
  Odpowiedz
#10
Przysiady bez obciążenia możesz robić zawsze .Jeszcze lepsze efekty są jak robisz przysiad i wyskakujesz .
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości